
Wygodne, dobrze dobrane obuwie to jeden z najważniejszych elementów stroju roboczego, który wpływa na komfort, dobre samopoczucie i zapobiega schorzeniom stóp, kolan i kręgosłupa. Podpowiadamy, jak wybrać dobre buty do pracy stojącej.
Jeśli każdego dnia w pracy stojącej spędzasz 8 godzin, to Twoje nogi narażone są na duże obciążenie, które powinno zostać złagodzone odpowiednim obuwiem roboczym. W przeciwnym razie, Twoja motywacja do pracy może zmniejszyć się, a dodatkowo zaczniesz obserwować negatywne skutki zdrowotne. Do pierwszych objawów należą odciski, pęcherze i otarcia. Długotrwałe obciążenie mięśni, stawów i kręgosłupa prowadzi też do występowania żylaków. W dłuższej perspektywie często pojawiają się problemy z kolanami i kręgosłupem. Taki problem dotyczy m.in. lekarzy, pielęgniarki, fryzjerów, pracowników gastronomii, sprzedawców, magazynierów, a także osób pracujących przy taśmach produkcyjnych.
Buty do pracy stojącej – na co trzeba zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, warto wybierać obuwie do pracy wyprodukowane przez renomowanych producentów wyspecjalizowanych w branży obuwia i odzieży roboczej (np. Global Food Hygiene). Takie produkty muszą spełniać restrykcyjne normy, dzięki którym zyskasz pewność używania obuwia bezpiecznego dla Twojego zdrowia. Buty bez odpowiednich atestów nie tylko nie przyczynią się do komfortu i zdrowia, ale mogą też je pogorszyć.
Dobrym wyborem jest lekkie obuwie z wyprofilowanymi wkładkami, którego zadaniem jest dostosowywanie się do naturalnych krzywizn stopy. Ważną funkcją jest amortyzowanie i rozpraszanie wstrząsów, które powstają przy chodzeniu po twardych powierzchniach (co ma negatywny wpływ na kolana i kręgosłup).
Buty do pracy stojącej posiadają specjalnie zaprojektowaną podeszwę, która redukuje zmęczenie spowodowane wielogodzinnym staniem. Zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru i utrzymanie stopy we właściwej pozycji, co przekłada się na komfort i prawidłową postawę ciała.
Warto też zwrócić uwagę na zwiększoną wysokość w przegubie, która podnosi komfort noszenia. Buty do pracy stojącej powinny być wykonane z oddychającego materiału, który zapobiega poceniu się stopy. Popularnym rozwiązaniem są specjalne sandały i klapki wyposażone w liczne otwory wentylacyjne, dzięki którym przepływ powietrza w bucie jest nieporównywalnie lepszy od innych, zamkniętych konstrukcji.
W sprzedaży są dostępne buty do pracy wyprodukowane z materiałów, które nie pochłaniają nieprzyjemnych zapachów, a także posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.
Istotnym czynnikiem jest też bezpieczeństwo. Buty dedykowane do pracy mogą posiadać różne poziomy ochrony w zależności od wykonywanego zawodu i miejsca, w którym będą używane. Najpopularniejszą funkcją zabezpieczającą jest antypoślizgowa podeszwa – taka ochrona sprawdzi się w każdej pracy. Materiał, z którego została wykonana w połączeniu ze specjalnym bieżnikiem skutecznie chronią przed poślizgnięciem się na danej powierzchni (np. podłożu ceramicznym lub stalowym).
Czubki butów do pracy stojącej powinny być zabudowane. Dzięki temu palce są chronione m.in. przed poparzeniem gorącą wodą. Jeśli w danej pracy istnieje ryzyko spadnięcia na nogi ciężkich materiałów, to warto wybrać buty robocze z podnoskiem, który chroni palce przed uderzeniami ciężkich i ostrych przedmiotów.
Zwróć też uwagę na zastosowany materiał na cholewce. Skoro obuwie ma służyć Ci do codziennej pracy, więc powinno charakteryzować się szybkoschnącym lub wodoodpornym tworzywem. Takie właściwości zapewnia pianka EVA. Dzięki temu obuwie będzie można też wygodnie wyczyścić pod bieżącą wodą bez ryzyka przemoczenia cholewki.
Jakie buty do pracy chodzącej i stojącej?
W skład butów przeznaczonych do pracy chodzącej i stojącej wchodzą m.in. niskie trzewiki z podnoskiem, klapki typu “doktor”, klapki z zabudowanym przodem i specjalne sandały. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje.
Jakie trzewiki do pracy stojącej?
Trzewiki to obuwie, które sprawdzi się w miejscach pracy, w których bardzo ważna jest dobra ochrona stóp pracownika. Produkty dostępne w ofercie Global Food Hygiene posiadają antypoślizgowa podeszwę, co jest potwierdzone testami CE SRC. Szeroki podnosek skutecznie chroni palce przed uderzeniami. Biała podeszwa spajana jest z cholewką metodą wtrysku, dzięki czemu but jest wodoodporny i bardzo wytrzymały. Komfort wielogodzinnej pracy zwiększa wkładka EVA w formie siatki o grubości 5 mm.
W sprzedaży są też dostępne trzewiki wysokie, które sprawdzą się w miejscach, gdzie narażenie butów na zachlapanie wodą jest jeszcze większe.
Jakie klapki do pracy stojącej?
Klapki do pracy zdecydowanie różnią się swoją konstrukcją od modeli, które zabieramy ze sobą na plaże, jednak mają jedną cechę wspólną – wciąż jest to lekki i bardzo wygodny rodzaj obuwia. Klapki do pracy bardzo dobrze sprawdzą się podczas wielogodzinnego stania lub chodzenia – posiadają antypoślizgową podeszwę, a otwory wentylacyjne zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Zwiększona wysokość w przegubie wpływa na jeszcze lepszy komfort. Do ich produkcji zastosowano piankę EVA, która jest lekka i wodoodporna.
Jakie sandały do pracy stojącej?
Podobnie jak w przypadku klapków, sandały do pracy nie przypominają swoim wyglądem swoich odpowiedników, które nosimy podczas upalnych dni. To lekkie i wygodne obuwie do pracy, które posiada antypoślizgową podeszwę skutecznie zabezpieczającą przed wodą, olejami, smarami, benzyną i innymi rozpuszczalnikami. Sandały z oferty Global Food Hygiene zostały wyposażone w wyściółkę Coolmax, która posiada właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne, a zastosowanie oddychającego materiału zapewnia komfort i zapobiega nadmiernej potliwości stopy. Obuwie spełnia normy S1, EN ISO 20345:2011.
Źródło tekstu: https://globalhygiene.pl/blog/jakie-buty-do-pracy-stojacej/