
Sporo przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których wiele czynności stałoby się trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Malutkie bądź ogromne, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie wie, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.
Silniki elektryczne na prąd stały – co trzeba wiedzieć?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania cenionych naukowców połowy XIX wieku, jak np. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne DC złożone są ze wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Obecnie często wykorzystywane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za cichą pracę orazwyjątkową niezawodność.
Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne na prąd stały?
Teza, iż silniki elektryczne DC są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodzików oraz pociągów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne sprezentujemy także naszym potomkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silników na prąd stały używają również entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych producentów.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]