
Więcej szczegółów o węźle optycznym.
Współczesne sieci telekomunikacyjne niemal zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości światłowodu – płynności przekazu informacji oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych części pozwalających na transmisję informacji i późniejsze kodowanie. Aby zamontować tego typu instalację niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i przez to dostarczenie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie zalety musi posiadać dobry węzeł optyczny?
Węzeł optyczny – konstrukcja
Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Warto jednak dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi również działać w przeciwną stronę. Pasmo, na jakim zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż jednego GHz. Dla odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie także właściwa obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy wewnątrz urządzenia przed kurzem, wodą i pozostałymi czynnikami – zwykle wyprodukowana ze stali.
Węzeł optyczny – który będzie odpowiedni?
O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie właściwy, decydują pewne cechy. Najistotniejsze będą częstotliwości pracy węzła i moc sygnału – od tego zależna jest wszak ilość krańcowych odbiorców, do których doprowadzi dane. Poza tym należy sprawdzić zużycie prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy serwisowaniu instalacji, dobrze także przetestować metody kalibracji węzła – dobrze, jeśli pozwala na zdalną modyfikację ustawień.
Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]