
Zamów banknot kolekcjonerski.
Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, natychmiastowym skojarzeniem obok zbierania orderów oraz znaczków jest kolekcjonowanie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie minionego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.
Banknoty – od wieków zachwycają misternym wzornictwem
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się nie na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, wykonana była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy obecnie kształtowały się natomiast od VII do XII w. w czasie rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, bo zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z relacji znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem czasu tę metodę rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są usuwane na boczny tor przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko posiadają one walory historyczne, ale też artystyczną – od wieków bowiem budzą uznanie misternym designem.
Banknoty kolekcjonerskie – drukowane w ograniczonym nakładzie
Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, zbierają zazwyczaj banknoty obiegowe z przeróżnych państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, choć ich cena może być ogromna – to zależne jest od ich kondycji oraz roku wycofania z obiegu. Odrębnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, przede wszystkim w celu upamiętnienia sławnych osobistości z kręgu kultury, polityki i nauki lub istotnych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich nominał 20 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza oszałamiającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, mikrodruki i elementy wypukłe dla osób niewidomych.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]