
Warzywa kiszone są tak silnie zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański przysmak, z rzadka przygotowywany w pozostałych regionach świata. Jednakże kiszone przetwory z warzyw modne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.
Kiszonki – zdrowe produkty na naszym talerzu
Wedle historyków proces zabezpieczenia pożywienia przez ich zanurzenie w occie, w soli lub w solance, znany jest ludziom od ponad 4 tysiącleci. Technika ta prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z obszarów dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niskie pH roztworu, w którym się je zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu był to najlepszy sposób, aby zwiększyć okres przydatności do spożycia ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilkanaście tygodni. W rezultacie pojawił się zwyczaj produkowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Charakteryzują się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kwaszonki, rzadziej chorowali na gnilca. Ciekawostką jest, że w języku polskim kwaszonki z warzyw określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z buraka cukrowego bądź ziemniaków.
Kwaszonki – co się z reguły kisi?
Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest zbyt popularna. Natomiast ogórki kwaszone są tam bodajże niesłychanie lubianym dodatkiem do hot-dogów, sandwiczy i hamburgerów. W Polsce prócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, które wykorzystuje się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. marchew, paprykę, a także owoce (przykładowo gruszki).
Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się podstawą bądź ważnym dodatkiem do setek dań regionalnych. Należy wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w trakcie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek przygotowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Izraelu.
Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]