
Właściwości ekogroszku
Ekogroszek to paliwo uzyskiwane jest z węgla kamiennego, a także z węgla brunatnego. Ekogroszek, podobnie jak i sam węgiel jest postaci stałej. Węgiel użyty do produkcji ekogroszku musi mieć takie parametry fizykochemiczne, jak: niska zawartość siarki (mniejsza niż 1%), a jednocześnie spełniać wymogi wysokiej kaloryczności tzn. przekraczającej 24MJ/kg substancji. Oprócz tego, istotnym jest, aby węgiel ten nie miał w swoim składzie wody oraz innych substancji o właściwościach trudnopalnych.
Małe rozmiary ekogroszku (bryły nie przekraczają rozmiarem 25 mm) umożliwiają automatyzację całego procesu spalania dzięki zastosowaniu automatycznych dozowników węgla. Są one elementem nowoczensych kotłów retortowych. Wykorzystuje się wówczas ekogroszek workowany, który jest odmierzony i przygotowany do użycia.
Dlaczego warto używać ekogroszek?
- Wybór ekogroszku jako substancji do ogrzewania gospodarstw domowych oznacza znacznie mniejszą emisję tlenków siarki, niż to ma miejsce w przypadku spalania innych węgli. Ekogroszek jest przez to uznawany za paliwo ekologiczne.
- W porównaniu do spalania w kotłach rusztowych zasilanych ręcznie, powoduje obniżenie zawartości tlenku węgla, dioksyn, furanów oraz węglowodorów aromatycznych.
- Po spaleniu ekogroszku pozostaje również dużo mniej popiołu.