
Nie wszystkie przedsiębiorstwa odnoszą sukces w swojej branży. Częstokroć z powodu niedochodowych umów, niewłaściwego zarządzania bądź po prostu niemożliwych do przewidzenia przeciwności losu, dług przedsiębiorstwa zaczyna zwiększać się tak szybko, że rodzi się widmo niewypłacalności w stosunku do kontrahentów czy wręcz o bankructwo firmy. W takich sytuacjach należy zgłosić się o pomoc doradcy restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny – należy zdobyć licencję
Najnowsza ustawa Prawo restrukturyzacyjne weszła w życie w pierwszym miesiącu 2016 r. Zgodnie z zapisami tego prawa obowiązująca uprzednio licencja syndyka zamieniła się w licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Jest ona nadawana przez Ministra Sprawiedliwości osobom fizycznym, które spełniają wymagania wyliczone w art. 3 aktualnej ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Są to przede wszystkim: posiadanie polskiego obywatelstwa, pełna zdolność do czynności prawnych, uzyskanie tytułu magistra, nieskazitelna opinia, zarządzanie przez co najmniej 3 lata majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem bądź jego częścią i zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Taki egzamin odbywa się nie rzadziej niż dwukrotnie w roku. Kandydaci na doradcę restrukturyzacyjnego rozwiązują zadanie problemowe, jak również udzielają odpowiedzi na sto pytań z zakresu ekonomii, zarządzania, prawa oraz finansów, ze szczególnym naciskiem na procedury postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego.
Jak może wspomóc firmę doradca restrukturyzacyjny?
Ustawa o Prawie restrukturyzacyjnym przyznała doradcom szersze uprawnienia od tych, które posiadali uprzednio syndycy. Syndyk podejmował działania tylko na polecenie sądu. Obecnie doradca restrukturyzacyjny może wspierać firmę na wiele miesięcy przed wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego, między innymi poprzez wykonanie analizy sytuacji, w jakiej znajduje się firma i określenie najlepszego w danej sytuacji planu działania czy opracowanie właściwie sformułowanego wniosku do sądu o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny może także być przedstawicielem dłużnika w rozmowach mediacyjnych z wierzycielami w trakcie postępowania o zatwierdzenie układu, ale również może wspomagać swoją wiedzą wierzycieli, zabezpieczając ich interesy.
Restrukturyzacja to w wielu przypadkach przykry i wielowątkowy proces, w związku z tym ważne jest, aby doradca restrukturyzacyjny umiał w transparentny sposób objaśnić dłużnikowi jego sytuację. Preferowaną cechą doradcy jest również świetna orientacja w sektorze przemysłu, w której działa zadłużone przedsiębiorstwo, ponieważ ułatwia to sformowanie planu restrukturyzacji oraz znalezienie i przedłożenie dłużnikowi najlepszych źródeł finansowania.