
Skieruj się na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby uzyskać informacje o e-fakturze.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ujednolicony format dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, z kolei dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni czytelny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to istotny krok do przodu w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkowicie eliminują prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z wymogu przesyłania pliku JPK_FA
Każdy właściciel firmy stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. szybciej odbiorą zwrot VAT, nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje dane o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług i dochodowego. Watro wspomnieć, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]