
Więcej na temat metody kasowej na https://flobo.io/rachunkowosc/co-to-jest-metoda-kasowa/.
Właściciele firm przeważnie rozliczają się z fiskusem metodą memoriałową, wedle której zobowiązanie zapłaty podatku od towarów i usług pojawia się w momencie wystawienia faktury. W tej sytuacji urząd skarbowy nie patrzy na to czy na rachunku płatnika VAT pojawiła się zapłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku VAT zachodzi dopiero po otrzymaniu od kontrahenta płatności.
Z metody kasowej może korzystać zdecydowana większość polskich przedsiębiorców
Nie pojawienie się na koncie należności w terminie to nie rzadkość. Przedsiębiorcy często znajdują się w położeniu, kiedy muszą co jakiś czas dopominać się od kontrahenta zapłaty za wykonane usługi bądź sprzedane produkty. Gdy to zdarza się coraz częściej, nawet bardzo dobrze działające przedsiębiorstwo może stracić płynność finansową, nie opłacić przysługujących podatków na czas i ostatecznie dostać od fiskusa bardzo wysoką grzywnę. Na szczęście tzw. mali przedsiębiorcy, innymi słowy firmy których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przekroczył łącznie z podatkiem 2 milionów euro, mogą skorzystać z metody kasowej zawieszając w ten sposób termin rozliczenia podatku do momentu otrzymania opłaty od kontrahenta. Z uwagi na wspomniany powyżej limit z metody kasowej może skorzystać zdecydowana większość krajowych przedsiębiorców, niemniej jednak muszą oni pamiętać, iż korzystanie z tej drogi rozliczenia działa również w drugą stronę. Tym samym gdy sami mają trudność z dochowaniem terminów płatności, nie mogą potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą stosownej należności. O chęci skorzystania z metody kasowej należy powiadomić urząd skarbowy dostarczając formularz VAT-R. Niezbędne jest też przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i obowiązkowe umieszczenie na wszystkich wydanych fakturach dopisku “metoda kasowa”.
Dlaczego biura rachunkowe nie polecają średnim biznesom metody kasowej?
Rozliczenie podatku VAT metodą kasową jest w wielu przypadkach odradzana niewielkim firmom przez prowadzące ich biura rachunkowe. Na ogół powodem tego jest problem z codziennym pilnowaniem wpływających opłat związanych z działalnością. Metoda kasowa zmusza przecież do stałego ich śledzenia, aby nie przeoczyć terminu uiszczenia podatku. W przypadku firm wysyłających co miesiąc do kilkunastu faktur nie powinno być z tym kłopotu. Lecz już przy kilkudziesięciu dokumentach pilnowanie wpłat pojawiających się na rachunku firmowym może pochłaniać nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich przedsiębiorstw polecanym rozwiązaniem, które gwarantuje zaoszczędzenie czasu i redukcję prawdopodobieństwa omyłek przy księgowaniu, jest korzystanie z aplikacji do automatycznego monitoringu należności, jaką jest m.in. robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]