
Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam pojedynczych zębów, jak i całkowitego bezzębia. Ich głównymi atutami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant stomatologiczny, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma wymogu szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy czy mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.
Implanty stomatologiczne – etapy terapii
Zabieg wstawienia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Poza nim ważne jest także właściwe nastawienie i opanowanie strachu. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To najtrudniejsza część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się precyzją i wyczuciem. Dokładność niezbędna jest też przy wszczepieniu implantu zęba w kość. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a lęk przed bólem
Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u części osób strach przed ewentualnym dotkliwym bólem doświadczanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest zupełnie bezpodstawny. Obecnie implantologia korzysta z niesłychanie efektywnych leków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na odczuwanie bólu mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie eliminującego możliwość odczuwania stresu przed leczeniem stomatologicznym.