
Ujęcia z lotu ptaka niewątpliwie ozdabiają każdy film. Nieważne, czy rejestrowane są tereny nad rzekami bądź jeziorami, ulice metropolii czy może las, z powietrza prezentują się z reguły dużo bardziej efektownie niż z z ziemi. Nie zaskakuje zatem to, iż filmowanie z powietrza jest chętnie stosowane przez autorów różnorodnych produkcji – zarówno tych niezależnych, jak i komercyjnych. Do niedawna ich sfilmowanie było niezwykle drogie i uciążliwe – wiązało się z nieodzownością wypożyczenia samolotu bądź śmigłowca oraz skorzystaniem ze stosownego sprzętu. Obecnie jednakże filmowanie z powietrza jest znacznie tańsze i mniej skomplikowane pod kątem logistyki – stosuje się w tym celu drona. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? O czym pamiętać wybierając profesjonalistę, który zrealizuje dla nas takie ujęcia?
Filmowanie z powietrza w klipach dla instytucji i firm
Filmowanie z powietrza to technika, którą powszechnie wykorzystuje się w przeróżnych projektach reklamowych. Rewelacyjnie spełnia swoje zadanie w filmach promocyjnych. Bez znaczenia jest to, czy chodzi o kilkunastominutowe, długie obrazy, czy też krótkie spoty. Zdjęcia z powietrza mogą stanowić większa część klipu (a w nierzadkich przypadkach wręcz jego całość) albo też go uzupełniać. Filmy z tego rodzaju zdjęciami nadają się do promowania różnych branż biznesu – zarówno ogromnych przedsięwzięć, jak i mniejszych inicjatyw. Dobrze zdają egzamin także w reklamowaniu działalności samorządów (szczególnie, jeśli idzie o produkcje adresowane do turystów i dotyczące rozbudowy infrastruktury) bądź stowarzyszeń zajmujących się ekologią. Filmowanie z drona to również najlepsza metoda na to, żeby zaprezentować stopień zaawansowania i skalę różnych inwestycji – np. budowlanych, drogowych bądź przemysłowych.
Filmowanie z powietrza – jak znaleźć profesjonalistę obsługującego drona?
To, jak będą wyglądały klipy zawierające ujęcia wykonywane z drona jest zależne w dużym stopniu od umiejętności specjalisty obsługującego sprzęt. Wiele informacji na temat jego kwalifikacji, a także jakości drona i znajdującej się w nim kamery, przekażą nam filmy, które ta osoba do tej pory przygotowała – przeważnie możemy przejrzeć je w portfolio na stronie www. Sterujący sprzętem rejestrującym winien dysponować również świadectwem kwalifikacji operatora drona (UAVO), poświadczający jego zdolności i pozwalającym na legalne odbywanie lotów komercyjnych poza zasięgiem wzroku (BVLOS) oraz w zasięgu wzroku (VLOS).