
Zajrzyj tutaj po więcej szczegółów o biopsji prostaty w Krakowie.
Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem oraz kształtem kasztan jadalny. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pozwala to zdiagnozować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć ryzyka jego możliwego rozwoju.
Niepokojące objawy – kiedy udać się do urologa?
Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy ze wzwodem i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.
Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.
W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, mała krzepliwość krwi i wszczepione zastawki serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.
Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]