Biznesowe nowinki

  • Robienie zakupów
  • Marketing, promocja, reklama
  • Tematyka informatyczna
  • Tematyka witryn internetowych
  • Home
  • Zdrowie
  • Leczenie bólu kręgosłupa – przegląd dostępnych metod

Leczenie bólu kręgosłupa – przegląd dostępnych metod

- Zdrowie
12 września 2021

Leczenie bólu kręgosłupa zawsze powinno być ustalane indywidualnie, ale warto wiedzieć, jakie metody są aktualnie dostępne dla pacjentów. W artykule skupiamy się na przedstawieniu sposobów innych niż farmakoterapia (leki), mogących przynosić trwałe efekty w postaci znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych lub całkowitej ich eliminacji. Pokażemy również, jakie miejsce znajduje wśród nich wibroterapia.

Ból kręgosłupa i jego przyczyny

Ból kręgosłupa – ze względu na miejsce występowania – dzielony jest na ból odcinka lędźwiowego (tzw. krzyża), piersiowego oraz szyjnego. Bardzo często jest to ból przewlekły, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie i niejednokrotnie stanowi powód rezygnacji z pracy zawodowej.

Tabela sześciu najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych
Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.

Przyczyn bólu kręgosłupa jest wiele. Najczęściej, bo aż w ok. 90% przypadków, dolegliwości bólowe spowodowane są przez zmiany w krążkach międzykręgowych i zwężenie kanału kręgowego [1], czyli zmiany nazywane zwyrodnieniowymi. Ponadto przyczyną bólu kręgosłupa mogą być przeciążenia mięśni, wady postawy, nieodpowiedni tryb życia a nawet stres, który wywołuje wzmożone napięcie mięśniowe.

Zdiagnozowanie przyczyn bólu kręgosłupa bywa trudne, bo bardzo często jest to tzw. ból nieswoisty, dla którego niemożliwe jest ustalenia czynnika sprawczego. Jak wynika z obserwacji dotyczącej pacjentów z bólami lędźwiowymi “W bólu przewlekłym tylko w 10% przypadków udaje się wykryć przyczynę poza zmianami zwyrodnieniowymi.” [2] Jednak nawet wtedy, gdy niemożliwe jest poznanie przyczyny bólu kręgosłupa, istnieją skuteczne metody jego leczenia.

Co na ból kręgosłupa?

Leczeniem bólu kręgosłupa zajmują się lekarze różnych dyscyplin: “neurolodzy, neurochirurdzy, reumatolodzy, ortopedzi, specjaliści z zakresu rehabilitacji i fizjoterapeuci, psycholodzy, a nawet ginekolodzy”. [3] Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie rzeczywistej przyczyny bólu. Leczenie często ma charakter zachowawczy – jego celem jest złagodzenie dolegliwości bólowych i umożliwienie pacjentowi powrotu do tzw. “normalnego funkcjonowania”.

Zdaniem wielu specjalistów najlepsze efekty osiągane są wtedy, gdy leczenie fizykoterapeutyczne (oddziaływanie bodźcami fizycznymi, takimi jak światło, pole magnetyczne, wibracje) zostanie połączone z kinezyterapią (ćwiczeniami fizycznymi) oraz działaniami profilaktycznymi [3].

Fizjoterapia – podstawa leczenia bólu kręgosłupa

W leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa stosuje się różnego typu zabiegi fizjoterapeutyczne. Zalicza się do nich następujące metody:

  • Elektroterapia – stosowanie prądów leczniczych o charakterze stałym lub zmiennym. Elektroterapia posiada wiele odmian, m.in. jonoforezę, galwanizację czy prądy TENS. Metody te można stosować zarówno w przypadku przewlekłego, jak i ostrego bólu kręgosłupa.
  • Magnetoterapia – metoda szczególnie dobrze sprawdzająca się w przypadku bólu kręgosłupa o podłożu zwyrodnieniowym. To leczenie za pomocą pola magnetycznego, które może odbywać się w placówce rehabilitacyjnej lub w warunkach domowych.
  • Ultradźwięki – zabiegi leczenia ultradźwiękami również są wskazane w przypadku bólów o podłożu zwyrodnieniowym. Oprócz działania przeciwbólowego, ultradźwięki także rozluźniają mięśnie, poszerzają naczynia krwionośne i hamują rozwój procesów zapalnych.
  • Hydroterapia i leczenie uzdrowiskowe – wodolecznictwo jest szczególnie popularne na turnusach rehabilitacyjnych i często towarzyszą mu takie zabiegi uzdrowiskowe, jak np. okłady borowinowe. Z hydroterapii można również korzystać w gabinetach rehabilitacyjnych.
  • Masaże – masaż klasyczny punktów spustowych (miejsc nasilonego bólu) z powodzeniem stosowany jest do leczenia przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa, szczególnie w jego odcinku lędźwiowym. Bywa on łączony z masażem wibracyjnym [4].
  • Wibracje – nazywane również masażem wibracyjnym lub wibroterapią to metoda zyskująca coraz większe uznanie w środowisku naukowym i wykorzystywana w leczeniu bólu już od kilku dekad.

Wibroterapia a ból kręgosłupa – działanie wielokierunkowe

Do leczenia wibracjami wykorzystywane są takie urządzenia jak maty, materace lub masażery działające miejscowo (w miejscu bólu) i/lub ogólnie (na cały organizm). Przykładem polskiego urządzenia do wibroterapii, które działa jednocześnie miejscowo i ogólnie jest aparat bazowy Vitberg RS.

Działanie przeciwbólowe wibroterapii w przypadku bólu kręgosłupa wyjaśnia się najczęściej poprzez hamowanie aktywności neuronów w rdzeniu kręgowym. Dzięki temu zredukowane zostają sygnały bólowe wysyłane przez włókna typu C, wywołujące ból, który pacjenci określają jako rwący, szarpiący lub pulsujący i trudny do zlokalizowania. Szczegółowe badania na ten temat zostały przeprowadzone m.in. przez doktorów Sang-Soo i Sung-Bum [5].

Raport Sang-Soo K, Sung-Bum J, Gi Duck P - pierwsza strona
Badanie Sang-Soo K, Sung-Bum J, Gi Duck P – pierwsza strona raportu.

Wpływ wibroterapii na leczenie zespołów bólowych kręgosłupa był badany również przez polskich naukowców, m.in. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi [6]. W efekcie zabiegów wykorzystujących mikrowibracje, odnotowano zmniejszenie intensywności bólu ostrego o 88% i bólu przewlekłego o 50%. Ponadto pacjenci znacznie zmniejszyli ilość spożywanych środków przeciwbólowych, a także poprawie uległa ich aktywność ruchowa. Badaniu poddani byli pacjenci cierpiący na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Działanie przeciwbólowe to tylko jeden z efektów wibroterapii. Nie mniej ważnym jest wzmocnienie mięśni, dzięki któremu pacjenci mogą zacząć kinezyterapię. Stosowanie wibroterapii jako metody przygotowującej pacjenta do ćwiczeń fizycznych jest szczególnie polecane w przypadku osób starszych, cierpiących na otyłość lub tych, których aktywność fizyczna była dotychczas na bardzo niskim poziomie.

Ćwiczenia fizyczne, czyli kinezyterapia

Jak wspomnieliśmy wcześniej – zdaniem specjalistów najlepsze efekty leczenia bólu kręgosłupa są osiągane poprzez połączenie zabiegów fizykoterapeutycznych z kinezyterapią. Z badań wynika wręcz, że “stosowanie w oderwaniu od kinezyterapii leczenia fizykoterapeutycznego jest niewystarczające w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa” [3].

Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych wydaje się więc być kluczowe. Bardzo często jest to jednak spore wyzwanie dla pacjenta, któremu dokucza ból. W takich przypadkach warto wcześniej zastosować wibroterapię, która działa wzmacniająco na mięśnie, jednocześnie nie wymagając od pacjenta wysiłku, na który w danym momencie nie może on sobie pozwolić.

Zabiegi chirurgiczne

Jeśli leczenie fizykoterapeutyczne w połączeniu z kinezyterapią nie przynosi poprawy, to stosowane bywa leczenie operacyjne. Wbrew pozorom nie jest one jednak konieczne u większości pacjentów. Szacuje się, że u ok. 1-10% chorych nie dochodzi do wystarczającego złagodzenia dolegliwości bólowych [3] po wyżej wspomnianych metodach leczenia i wtedy są oni kwalifikowani do leczenia operacyjnego.

Źródła:

  1. Opara J. Neurorehabilitacja, Elamed Media Group; Elamed., Katowice 2017.
  2. Domżał T.M. Przewlekłe nieswoiste bóle krzyża – stara dolegliwość czy nowa choroba neurologiczna? Pol Przegl Neurol 2007, 3,4: 216-227.
  3. Depa A., Wolan A., Przysada G. Wpływ rehabilitacji na zmianę ruchomości kręgosłupa oraz subiektywne odczuwanie bólu u chorych z zespołem bólowym w odcinku lędźwiowym, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2008, 2, 116–124.
  4. Chochowska M., Marcinkowski J., Rąglewska P., Babiak J.: Masaż klasyczny i masaż wibracyjny punktów spustowych bólu w leczeniu zespołu bólowego kręgosłupa z towarzyszącym mu obniżeniem nastroju – u osób starszych, Probl. Hig. Epidemiol. 2011: 92 (3) s.428-435.
  5. Sang-Soo K, Sung-Bum J, Gi Duck P (2015) Changes in stress hormone levels with the application of vibrations before resistance exercises at different intensities, Journal of physical therapy science 27(9): 2845–2847. doi: 10.1589/jpts.27.2845
  6. Mrozek P. (2010) Ocena wyników leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym masażem wibroakustycznym, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Źródło tekstu: https://www.wibroterapia.com/leczenie-bolu-kregoslupa-przeglad-dostepnych-metod/

Sprawdź również

  • Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa
  • 5 najczęściej występujących chorób oczu – przyczyny, objawy, leczenie
  • Guzki tarczycy – czy są groźne, jakie dają objawy i kiedy wskazane jest leczenie operacyjne?
  • Aparaty do ultradźwięków – typu i zastosowanie
  • Konflikt rzepkowo-udowy, czyli kolano kinomana – jak go leczyć?

Powiązane wpisy

Konchoplastyka. Brzmi strasznie, ale na czym polega zabieg?

- Zdrowie

Terapia małżeńska – pomoc w partnerskich trudnościach

- Zdrowie

Lekkie i kompaktowe domowe urządzenie do drenażu limfatycznego

- Robienie zakupów, Zdrowie

Najnowsze wpisy

Rośliny lubiące cień – zobacz naszą listę roślin doniczkowych do domu

- Porady i tutoriale
31 stycznia 2023 Możliwość komentowania Rośliny lubiące cień – zobacz naszą listę roślin doniczkowych do domu została wyłączona

Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią być wystawiane na pełne słońce...

Konchoplastyka. Brzmi strasznie, ale na czym polega zabieg?

31 stycznia 2023

Jak postawić ściankę działową?

31 stycznia 2023

Wykorzystanie akcesoriów szalunkowych

28 stycznia 2023

Kategorie

  • Bezpieczeństwo i ochrona
  • Biżuteria
  • Branża budowlana
  • Energetyka i paliwa
  • Hobby
  • Instalacje przemysłowe
  • Marketing, promocja, reklama
  • Meblarstwo
  • Nauczanie
  • Podróżowanie
  • Porady i tutoriale
  • Prawo
  • Robienie zakupów
  • Sport i rekreacja
  • Technologie
  • Tematyka informatyczna
  • Tematyka witryn internetowych
  • Tematyka żywnościowa
  • Uroda i kosmetyki
  • Usługi
  • Usługi transportowe i logistyczne
  • Usługi z zakresu finansów
  • Wentylacja i ciepłownictwo
  • Wyposażenie i urządzanie wnętrz
  • Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe
  • Zdrowie
Copyright 2018. All rights reserved |