
Wszystko, czego należy dowiedzieć się o bólu pleców w odcinku lędźwiowym, znajdziesz na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html
Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla znacznej części populacji. Dziś jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko starsi ludzie. Znikoma aktywność fizyczna skorelowana z pracą biurową sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Co bywa powodem bólu kręgosłupa?
Ból pleców może wynikać z kilku przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne czy schorzenia narządów, toteż jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból między łopatkami notorycznie jest wynikiem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni albo więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z przestawiania ciężkich obiektów lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest lekceważony, gdyż łagodnieje po odpoczynku, jednak może on być sygnałem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również efektem najrozmaitszych stanów zapalnych oraz obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, iż wracamy do nich myślą dopiero w trakcie rozmowy z ortopedą.
Przeciwdziałanie bólom pleców
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który zaplanuje najlepszą formę leczenia. Nie można jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. Nawet jeśli kręgosłup dotychczas nie sprawiał problemów. Dlatego specjaliści rekomendują codzienną aktywność fizyczną, pamiętanie o poprawnej postawie m.in. podczas pracy przy biurku , jak również utrzymanie odpowiedniej wagi. Naprężone mięśnie szyi czy grzbietu można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym bądź za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami stymuluje cyrkulację limfy i krwi, a także wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.
Lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]