
Chirurgiczna korekcja powiek jest wyjściem dla osób, które odczuwają permanentny dyskomfort przez ich opadanie. Jako że skóra powiek jest niezwykle cienka, całkiem szybko ulega procesowi starzenia, traci z biegiem lat kolagen i elastynę, co skutkuje utratą jej sprężystości. Jednak opadające powieki nie są problemem tylko osób starszych. Nierzadko na tę niedyspozycję z przyczyn genetycznych cierpią także ludzie w młodym wieku.
Kiedy podniesienie powiek jest uzasadnione?
Starzenie się skóry jest nieuniknione i współcześnie medycyna nie znajduje się nadal na poziomie, który umożliwiłby jego pełne zastopowanie. Opadanie powiek jest więc pospolitym rezultatem utraty przez skórę elastyczności. Zwykle opadające powieki są niewielkim problemem estetycznym, ponieważ przyczynia się do tego, iż twarz ma wyraz niezmiernie strudzonej. Tymczasem liczni pacjenci decydują się na podniesienie ze względów medycznych – opadające powieki być przyczyną uporczywego bólu głowy, głębokiego zmęczenia oczu bądź sporego zawężenia pola widzenia. Może to zatem dostrzegalnie oddziaływać na nasze życie, przez utrudnianie codziennych czynności, jak czytanie albo prowadzenie pojazdów.
Kto nie może przystąpić do zabiegu podniesienia powieki górnej?
Plastyka powiek górnych polega na zrobieniu nacięcia w skórze w jej naturalnej fałdzie i pozbyciu się zbędnej wiotkiej tkanki. W niektórych przypadkach usuwa się także nadmiar tkanki tłuszczowej. Nacięcie zaszywane jest drobnymi szwami, co sprawia, iż po wygojeniu ślad po nich pozostaje niezauważalny. Zabieg blefaroplastyki trwa zazwyczaj mniej więcej 1 godzinę i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza także swędzenia powiek, jednakże zazwyczaj już po plus minus 2 tygodniach pacjenci powracają do swoich normalnych zajęć.
Nie wszyscy mogą poddać się zabiegowi plastyki powieki górnej, toteż najpierw nieodzowna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki znajduje się między innymi problemy z gojeniem się ran, choroby nowotworowe i nadciśnienie. Korekty powiek nie wykonuje się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.